Wśród klasycznych aparatów słuchowych wyróżnić można trzy podstawowe grupy urządzeń:

 

Aparaty klasyczne zauszne. Są to klasyczne urządzenia o zróżnicowanej wielkości i możliwościach technicznych. Wielkość aparatu zależy od zastosowanej w nim technologii, oraz od użytych do budowy podzespołów. Z reguły aparaty małe i bardzo małe dedykowane są na małe i średnie niedosłuchy. W przypadku niedosłuchów ciężkich – aparaty słuchowe dostępne są w większych rozmiarach z uwagi na zastosowane w nich podzespoły techniczne, które mają zapewnić większą „moc” aparatów. Nie mniej nie jest to reguła zawsze obowiązująca, gdyż producenci aparatów słuchowych ciągle prześcigają się w miniaturyzacji swoich urządzeń. Dla prawidłowego użytkowania aparatu zausznego, z reguły, potrzebna jest wkładka uszna.

 

Aparaty wewnątrzuszne. Są to urządzenia każdorazowo budowane na miarę ucha klienta. Cechuje je miniaturyzacja, a co za tym idzie dyskretność w użytkowaniu. Wielkość takiego aparatu i dostępność rozwiązań technicznych zależna jest od cech anatomicznych ucha (wielkości i kształtu kanału słuchowego i małżowiny usznej). W śród aparatów wewnątrzusznych występuje podział na kilka klas, cechujących się różną wielkością.

 

Aparaty najmniejsze z możliwych – głęboko kanałowe. Są to aparaty z najnowszej oferty. Umieszczane są na tyle głęboko w kanale usznych, że stają się praktycznie niewidoczne. Możliwość ich wykonania uwarunkowana jest budową kanału usznego oraz decyzją klienta. Aparaty te wymagają sporej zręczność od użytkownika przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Wyposażone są w najmniejszą baterię w rozmiarze „10”.

 

Aparaty kanałowe. Aparat nieco większy od wyżej wymienionego modelu. Umiejscowienie aparatu w uchu powoduje, że jest on bardzo mało widoczny. Z reguły wyposażony w baterię najmniejszą w rozmiarze „10” lub „312”. Aparaty słuchowe tego rodzaju pozwalają na zastosowanie 2 mikrofonów oraz przełącznika programów. Zwiększa to możliwości działania aparatu poprzez zapewnienie możliwości kierunkowego działania mikrofonów. Dzięki przełącznikowi zmiany programów, klienci mają możliwość używania spersonalizowanych ustawień.

 

Aparaty wewnątrz małżowinowe. Są to urządzenia o większych rozmiarach niż aparaty wewnątrz-kanałowe. Dzięki większej ilości miejsca, można stosować w nich jeszcze pojemniejsze baterie a także montować dodatkowe urządzenia takie jak cewki telefoniczne. Aparaty te ze względu na swoją wielkość nie są już tak bardzo dyskretne jak wyżej wymienione urządzenia, nie mniej jednak mają nadal swoich zwolenników.

 

Aparaty ze słuchawką w kanale usznym. Są to urządzenia niejako łączące dwie cechy aparatów zausznych i wewnątrzusznych. Cechują się niewielkimi rozmiarami aparatu klasycznie umieszczonego za uchem klienta oraz umieszczoną wewnątrz kanału słuchowego słuchawką, połączoną z aparatem mikro przewodem. Dzięki temu rozwiązaniu zastosować możemy niewielkich rozmiarów aparat słuchowy (mało widoczny za uchem). Dodatkowe korzyści to spora „moc” aparatu przy małym jego rozmiarze. Rozwiązanie jest dość dyskretne i oferuje możliwość zastosowania niewielkiego rozmiarami aparatu słuchowego nawet w przypadku głębszych ubytków słuchu.

Skorzystaj z naszej pomocy aby poprawić swój słuch!